hajnowkahajnowka turystyczna

Polish
English
Russian

Park i skwer miejski

Park miejski w Hajnówce zajmuje powierzchnię 8,25 ha i położony jest w samym centrum miasta, pomiędzy ulicami Parkową, Piłsudskiego, Armii Krajowej i Białowieską. Główna aleja łącząca ulice Parkową i Piłsudskiego rozgranicza park na cześć północną (część z fontanną) i południową (część z amfiteatrem), różniące się charakterem drzewostanu. Projekt na Park Miejski opracowano w 1980 roku. Obiekt zlokalizowano na terenie fabryki terpentyny. Po północnej stronie głównej alei parkowej znajduje się plac z fontanną z naturalnego łamanego kamienia. Jest to centralny punkt w układzie przestrzennym parku.

AMFITEATR

W 1978 roku powstał projekt muszli koncertowej, który nie został zrealizowany do końca. Projekt wykonała Elżbieta Bałasz. Obecny amfiteatr powstał w 2005 roku. Projekt przygotowali: Anna Lebiedzińska-Łuksza, Mikołaj Nieścieruk i Michał Skiepko. Przy budowie i czynnościach przygotowawczych pracowali w czynie społecznym mieszkańcy miasta i pracownicy urzędu. W 2015 zakończono budowę zadaszenia widowni. W okresie wakacyjnym jest to miejsce, w którym odbywa się wiele imprez miejskich.

RZEŹBY

Warta uwagi jest grupa potężnych 12-metrowych figur „Niezłomni", które do życia powołał rzeźbiarz Józef Marek prof. ASP w Krakowie. Monumentalna drewniana forma przestrzenna powstała podczas Pleneru Rzeźbiarskiego w 1976 roku, w Hajnówce i poświęcona została robotnikom leśnym okresu międzywojennego.

W 2008 roku w parku postawiono trzy z pięciu współczesnych rzeźb, stworzonych w ramach projektu Stowarzyszenia "Artyści w Naturze". Instalacje „Aliaż - artyści w fabryce":

  • "Kokon" Tomasza Domańskiego z Wrocławia
  • "Wiersz" Partricka Bailly-Cowell'a z Francji
  • Transformation III Tarasa Beniakha z Ukrainy

Dwie pozostałe rzeźby można zobaczyć: przy ul. Tamary Sołoniewicz i przy ul. Armii Krajowej. W tworzeniu instalacji „Aliaż - artyści w fabryce" pomagali pracownicy "Hamechu".

POMNIKI

W parku, przy głównej alei znajdują się dwa głazy upamiętniające wydarzenia historyczne:

Pomnik Konstytucji 3 Maja - postawiony w 1989 roku w 50 rocznicę istnienia Stronnictwa Demokratycznego. Na betonowym cokole umieszczono granitową płytę, do której przymocowano tablicę z napisem: "Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu Konstytucja 3 Maja 1791. W 50 rocznicę istnienia Stronnictwa Demokratycznego. Hajnówka 1989". Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości patriotyczne z okazji Święta 3 Maja z udziałem władz samorządowych, duchownych i mieszkańców Hajnówki.

Pomnik III Pułku Strzelców Konnych - kamień z tablicą pamiątkową odsłonięty w 1982 r., w obecności uczestników Zjazdu Koła Żołnierzy tego Pułku, autorstwa Wiktora Kabaca. Powstał dla upamiętnienia walk III Pułku Strzelców Konnych w obronie Hajnówki 17 września 1939 r. Napis na tablicy głosi: "Pamięci żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych im Hetmana Stefana Czarneckiego. Wołkowysk, Czerwony Bór, Hajnówka, Kalenkowicze, Kalinowy Dół, Kosiny. Wrzesień, październik 1939. Koledzy 1981."

Pomnik Żubra – to wspaniała wizytówka miasta. Historia Pomnika Żubra na ziemi hajnowskiej sięga XIX wieku. Pomnik ustawiony został w osadzie Zwierzyniec przy drodze Hajnówka – Białowieża w 1862 roku, na pamiątkę polowania cara Aleksandra II, które odbyło się w październiku 1860 roku. Przeszło ono do historii jako pierwsze polowanie carskie w Puszczy Białowieskiej. Żeliwny odlew żubra naturalnej wielkości, wykonany w fabryce Ogariowa w Petersburgu, ustawiony został na postumencie. Na jego licach podano krótkie informacje o polowaniu: datę odbycia, nazwiska ważniejszych uczestników oraz ilości ubitej zwierzyny. Autorem projektu pomnika był nadworny artysta malarz cara Aleksandra II – Mihály A. Zichy.

Wykonano również kilkanaście miniaturowych kopii pomnika ze srebra i brązu, z myślą o znamienitszych uczestnikach polowania. Jedną z tych figurek eksponuje obecnie muzeum Puszczy Białowieskiej w Kamieniukach na Białorusi. Pojedyncze egzemplarze figurek można spotkać także w różnych muzeach na terenie byłego Związku Radzieckiego oraz w zbiorach prywatnych.

Podczas I Wojny Światowej Pomnik Żubra został wywieziony do Rosji. Po wojnie zwrócono go Polsce. Trafił on na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, następnie na krótko zawitał do warszawskiego Muzeum Ziemi, skąd w 1928 roku, decyzją prezydenta RP Ignacego Mościckiego, został przewieziony do jego letniej rezydencji w Spale (Spała – wieś wczasowa w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz). Tam pozostaje do dzisiaj. Z czasem pomnik stał się symbolem Spały, zdobiąc pocztówki i pamiątki związane z tą miejscowością.

Mieszkańcy Hajnówki i Białowieży długo nie mogli pogodzić się z tą stratą. Próby odzyskania pomnika zakończyły się niepowodzeniem. Nowy Pomnik Żubra odsłonięto 13 września 2001 roku na skwerku przed Urzędem Miasta w Hajnówce. Został ufundowany przez Telekomunikację Polską SA. Odlany z brązu, naturalnej wielkości żubr różni się od poprzednika bardziej dynamiczna pozą. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie.

DODATKOWE ATRAKCJE

Wielką atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, stanowi plac zabaw i miasteczko ruchu (niegdyś z ogródkiem jordanowskim). Nieopodal fontanny mieści się górka, która stanowi wielką atrakcję przede wszystkim w okresie zimowym. Po drugiej stronie ulicy Parkowej pasjonaci rowerów, deskorolek i rolek mogą bezpłatnie korzystać ze skateparku.

Newsletter

Nazwa:
Email:

Showcases

Background Image


TEXT_LEGAL Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.